איגוד השחייה בישראל
חיפוש
יוטיוב איגוד השחייה אינסטגרם איגוד השחייה איגוד השחייה פייסבוק דלג לתוכן העמוד(מקש קיצור 1) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 2) דלג לצור קשר(מקש קיצור 3) דלג לנגישות באתר (מקש קיצור 4)
איגוד השחיה
תפריט
ראשי  |  חדשות  |  מהישיבה לאליפות אירופה: הכירו את יהונתן יצחקי

מהישיבה לאליפות אירופה: הכירו את יהונתן יצחקי

תאריך: 30/06/2022
מהישיבה לאליפות אירופה: הכירו את יהונתן יצחקי
כתבתו של דניאל מרגולין

בגמרא, במסכת קידושין (כ"ט, א), כתוב: "תנינא להא דתנו רבנן האב חייב בבנו למולו ולפדותו וללמדו תורה ולהשיאו אשה וללמדו אומנות, וי"א אף להשיטו במים". נחסוך לכם את הפרשנויות שהתווספו לטקסט לאורך השנים ורק נסכם – התורה שבעל פה מחייבת כל אב ללמד את הילדים שלו לשחות.

יהונתן יצחקי גדל במשפחה דתית שכנראה הכירה את הפסוק הזה היטב. מוסדות החינוך בהם למד יצחקי היו דתיים, אך דווקא בגיל בר-המצווה החליט לוותר על אורח החיים הדתי. זה התחיל בסקפטיות קלה לגבי הדת, כשהשחייה הייתה היוצא-מן-הכלל, והיום הוא מגדיר את עצמו כחילוני למהדרין.


רב גדול כנראה לא יצא מיונתן יצחקי, אבל שחיין חזה מהטובים בישראל דווקא כן. בגביע האיגוד הוא קבע את הקריטריון לאליפות אירופה לנוער ב-100 מ' חזה ויחל להתחרות באליפות ברומניה בשבוע הבא. נפגשנו איתו ועם מאמנו במכבי כפר המכביה פליקס רובינשטיין, לשיחה על דת, שחייה ועל מה שביניהם.

יונתן, ספר לנו קצת על מערכת היחסים שלך עם שחייה.
"השחייה כבר שנים היא החיים שלי, ותמיד הסתכלתי על השחיינים שניצחו באליפות גילאים בקנאה, והדבר שהכי רציתי בעולם היה לקחת מדליה באליפות גילאים, ולא הגעתי להישגים עד גיל 15. בגיל 15, ממסלול 1 בגמר, לקחתי מקום 3 באליפות ישראל ב-50 מ' חזה בתוצאה של 30.92. עשיתי דמיון מודרך לפני אותו משחה ובו אני יורד את ה-31 שניות – שיפור של 3 שניות לשיא האישי שלי. מבחינתי זה היה רגע השיא שלי בחיים ואפילו הזלתי דמעה. עוד לא לקחתי מקום ראשון לגיל שלי אבל מאוד התקרבתי לשם."

מי המודל לחיקוי שלך?
"אדם פיטי, חד וחלק. אני לומד ממנו על המיינדסט – חשוב לו להיות במקום הראשון ושכך זה יישמר. התיאבון שלו להמשיך להיות בטופ גם אחרי כל כך הרבה שנים זה מעורר הערכה".


(צילמה: פטריסיה בן עזרא)

מה מניע אותך לעבוד כל כך קשה?
"הגעתי לאחרונה לתובנה שכדי להצליח, אתה צריך להיות אובססיבי על המטרות שלך, ולכן התאמנתי פעמיים ביום, שבעה ימים בשבוע. יותר מזה, גמישות, תזונה, שינה – כל המעטפת של השחייה, החלפתי דיסקט".

פליקס, מתי התחלת לאמן את יהונתן?
"אני מאמן אותו מהרגע שהתחיל לשחות לפני 10 שנים, בגיל 8. עוד במבדק הראשוני שעשיתי לו, שמתי לב שיש לו פוטנציאל להיות שחיין חזה מצוין, שכן גם כשהוא עלה מעל המים, האגן נשאר גבוה, התחלתי לאמן אותו ומאז היסטוריה".

מה הופך אותו לשחיין טוב?
"הוא ילד מאוד משקיען ואינטילגנט, עושה תמיד את האקסטרה מייל – רואה סרטונים, מנתח, שואל, מתייעץ וכתוצאה מכך יש לו המון ידע בשחייה. אם אני אומר לו לעבוד על משהו – זה "שגר ושכח", אני יודע שזה יתבצע בצורה הטובה ביותר. הוא שיפר 5 שניות בשנה ב-100 מ' חזה, וזה לכאורה קפיצה מטאורית, אבל לי זה היה ברור שהוא מסוגל והנה, בגביע האיגוד הוא כבר ירד את ה-1:03 ב-100 מ' חזה על ארוכה. שנה שעברה היו לנו כמה טעויות שעשינו בטייפרים – ארוכים מדי או קצרים מדי – והשנה הפקנו לקחים. באליפות חורף הוא עשה 1:01 על קצרה, והשנה הוא השקיע אפילו יותר ממה שהוא השקיע בעבר".


"לפני תחילת השנה הוא היה בטיול של חודשיים וחזר עם דלקת ריאות, והתחיל להתאמן רק באמצע אוקטובר. הוא החליט שכל יום, כולל שבת וחג, הוא שוחה פעמיים ביום ויהי מה. כמובן שלא כל אימון היה קריעה ואימון בוקר שחה רק טכניקה, ואימוני ערב עם הקבוצה. גם בתקופות קריטריונים הוא ממשיך לעשות את זה. אפילו לא המלצתי לו בעצמי, אלא הוא שאל אם זה בסדר".
 
איך בנויים האימונים שלו?
"אני לא סופר קילומטראז' בכלל ומעניין אותי רק אורכם של התרגילים המרכזיים. אם אתה שוחה קל עם סנפירים אפשר להגיע לחמישה קילומטרים בלי להתאמץ ולא עשינו בזה הרבה. סופרים רק את הקילומטרים המהותיים – קצבי תחרות או טכניקה. מה שחשוב הוא שהשחיין יגיע לאימונים החשובים עם כוח".

(צילום: גיא יחיאלי)

זוהי הכתבה השנייה מתוך סדרת כתבות על שחייניות ושחיינים שכדאי להכיר. יש לכם סיפור שלדעתכם שווה לספר? כתבו לנו במייל Guy@isr.org.il ואולי נבוא לבקר!
 

צרו קשר


דוא"ל Timna@isr.org.il
טלפון 09-8851970
פקס 09-8857969
כתובת בניין ההנהלה, מכון-וינגייט, נתניה 4290200