איגוד השחייה בישראל
חיפוש
יוטיוב איגוד השחייה אינסטגרם איגוד השחייה איגוד השחייה פייסבוק דלג לתוכן העמוד(מקש קיצור 1) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 2) דלג לצור קשר(מקש קיצור 3) דלג לנגישות באתר (מקש קיצור 4)
איגוד השחיה
תפריט
ראשי  |  חדשות  |  אתם שאלתם על הקורונה, רופאת איגוד השחייה עונה

אתם שאלתם על הקורונה, רופאת איגוד השחייה עונה

תאריך: 17/03/2020
אתם שאלתם על הקורונה, רופאת איגוד השחייה עונה
בימים אלו, בהם אי הוודאות גדולה ורבים סימני השאלה על סימני הקריאה, עדיף להקשיב למומחים. לשם כך, ביקשנו מרופאת איגוד השחייה, פרופ' נעמה קונסטנטיני, לענות על מספר שאלות שאתם שאלתם בעמודי האיגוד ברשתות החברתיות בהקשרי הקורונה, שחייה וספורט.

כפי שכולכם יודעים וירוס הקורונה הוא יצור "חדש" בעולם בני האדם והתנהגותו/השפעתו נלמדים כרגע בכל העולם. להלן תשובות על חלק מהשאלות. על אחרות שנשאלו, כגון כמה זמן יימשך הסיפור, מתי החיים ישובו לשגרה, האם ניתן להידבק פעם נוספת (קרי, האם יש חיסון לחיים כמו בחלק מהמחלות) וכו... אין תשובות בשלב זה, ואם תהיינה, בהחלט נעדכן בהמשך.

יש שמועות שכלור הורג את הקורונה, זה נכון?
כלור נחשב חומר מחטא (ממית אורגניזמים) ולכן משתמשים בו דרך קבע לחיטוי מכשור רפואי, משטחים וכדומה.

האם הקורונה מועברת במים?
ברוב הבריכות בארץ משתמשים בכלור אך בריכות השחייה נסגרו גם בארץ וגם בעולם מאחר ובצמוד לבריכות חייבים להיות שירותים, כיורים, מקלחות וכד' – שכולם יכולים להוות מקור הדבקה, כך שנכון עשו כשסגרו הבריכות (בנוסף על הדרך לבריכה וחזרה ממנה ומניעת התקהלויות).

האם ספורטאים יותר עמידים בפני התסמינים של המחלה?
ככלל, פעילות גופנית מחזקת את המערכת החיסונית של האדם. (אם כי בתקופות עומס ישנה "היחלשות" שלה בקרב ספורטאים, ועל-כן פעמים רבות ספורטאים חולים יותר בדלקות דרכי הנשימה העליונות סביב תקופות השיא).

שמעתי שוויטמין סי מפחית את ההידבקויות של הקורונה.. זה נכון?
נגיף הקורונה הינו כאמור נגיף חדש, כך שאין מחקרים העונים על הקריטריונים הנדרשים ממאמרים מדעיים לגבי השפעת ויטמין C על רמת ההדבקה. לפני מספר שנים בדקנו במחקר פרוספקטיבי כפול סמיות (מחקר בו גם החוקר וגם המטופל אינם יודעים לאיזו קבוצה המטופל משתייך) את השפעת ויטמין C על שיעור ההצטננויות במהלך תקופת החורף בקרב כ 50 שחיינים. לא מצאנו הבדל משמעותי בשיעור ההצטננויות/אובדן ימי אימונים. ייתכן, אגב, שחלק מההצטננויות "הרגילות" נגרמות ע"י סוג של וירוס קורונה אנושי.

מדברים כל הזמן על 2 מ׳, למה דווקא החליטו על המרחק הזה?
ההחלטה על 2 מ' מרחק בין אנשים נובעת מהמרחק של "התזת" נגיפים בדיבור, שיעול, עיטוש וכדומה עם טווח ביטחון.

מה הסיכוי להידבק אם אני רץ ברחוב?
הסיכוי להידבק כשרצים ברחוב נמוך ביותר אם שומרים על מרחק מאנשים אחרים ונמנעים ממגע במשטחים שעלולים להיות מזוהמים, כולל כפתור הלחיצה להפעלת מעבר הליכה ברחוב. יש לשים לב להנחיות משרד הבריאות בנוגע לשהייה בחוץ.

האם המסכות באמת עוזרות לא להידבק?
המסכות הרגילות אינן מונעות הדבקה אך בהחלט מפחיתות פיזור הנגיף מאחר והוא מועבר בהדבקה טיפתית. המסכה גם מפחיתה מגע עם הידיים בפנים ובעיקר באזור הפה והאף. יש לשים לב להורדה של המסכה מבלי לגעת בחלקה הקדמי, ולשטוף ידיים לפני ואחרי.

בהזדמנות זאת אבקש להזכיר כי פעילות גופנית סדירה חשובה תמיד, ובעיקר בימים טרופים אלו. שמרו על כושר והקפידו על תזונה מאוזנת ומותאמת להוצאה האנרגטית. נשמח אם תשתפו אותנו באימונים נחמדים ובמתכונים למאכלים טעימים.

הרבה בריאות
נעמה

פרופ' נעמה קונסטנטיני היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת ספורט, מנהלת המרכז לרפואת ספורט ע"ש היידי רוטברג במרכז הרפואי שערי צדק המסונף לאוניברסיטה העברית בירושלים. מחזיקה גם בדיפלומה קנדית לרפואת ספורט, הייתה הרופאה האולימפית למשחקי סידני 2000 ושימשה שנים רבות כיו"ר הועדה הרפואית של הוועד האולימפי וכמנהלת המרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט. רבים מפרסומיה עוסקים בהיבטים הבריאותיים של ספורטאים, וכמובילת דעה בתחום היא משמשת כחברה בוועדה המייעצת לוועד האולימפי הבין לאומי בנושא זה, שותפה לניירות עמדה שלהם ומרצה בקורסים לרופאי קבוצות מכל העולם. והכי חשוב - הייתה שחיינית ומאמנת שחייה בעברה ומשמשת כרופאת איגוד השחייה מעל 20 שנה.
 

צרו קשר


דוא"ל einat@isr.org.il
טלפון 09-8851970
פקס 09-8857969
כתובת בניין ההנהלה, מכון-וינגייט, נתניה 4290200