איגוד השחייה בישראל
חיפוש
יוטיוב איגוד השחייה אינסטגרם איגוד השחייה איגוד השחייה פייסבוק דלג לתוכן העמוד(מקש קיצור 1) דלג לתפריט תחתון(מקש קיצור 2) דלג לצור קשר(מקש קיצור 3) דלג לנגישות באתר (מקש קיצור 4)
איגוד השחיה
תפריט
ראשי  |  חדשות  |  בדרך לטוקיו: השליחים ל-4x200 חופשי

בדרך לטוקיו: השליחים ל-4x200 חופשי

תאריך: 24/03/2021
בדרך לטוקיו: השליחים ל-4x200 חופשי
(צילום: סימונה קסטרווילארי)

אחרי שפתחנו את סדרת הכתבות שלנו על מצב הנבחרת לקראת המשחקים האולימפיים בטוקיו עם המשחים האישיים, הגיע הזמן לסוגיה אולי הכי מורכבת ומעניינת, סוגיית השליחים. נבחרת ישראל כזכור כבר קבעה את הקריטריון בשני משחים שונים - 4x200 חופשי ו-4x100 מעורב מיקס. בשני המשחים הללו ישראל הבטיחה את מקומה בוודאות, ללא צורך באישרורים נוספים. ישנה שאיפה להוסיף אפילו נבחרת שליחים נוספת, כאשר הסיכוי המיטבי נראה ב-4x100 חופשי נשים, אולם על כך באחת הכתבות הבאות בסדרה. כעת, הגיע הזמן להתמקד במשחה 4x200 חופשי - איך מחליטים מי ישחה ברביעייה על פי הקריטריון הישראלי ואיך מגיעים לשם לפי הקריטריון הבינ"ל.

ראשית, נבהיר - אין שום צורך בכך ששני שחיינים ברביעייה יהיו עם קריטריון A, זו אמירה שנכונה (חלקית) רק אם למדינה יש משחה שליחים אחד בתחרות. נבחרת שקבעה שני קריטריונים בשליחים רשאית להביא עימה 4 שחייני ״שליחים בלבד״, ולחלק אותם כאוות נפשה בין משחי השליחים השונים (כולל, אגב, שני משחים לאותו שחיין/ית). כלומר, ייתכן מצב תיאורטי שרביעייה שלמה שמשתתפת היא ללא קריטריון A. לא ריאלי, אך אפשרי לפי חוקי FINA והוועד האולימפי הבינ"ל. הדרישה היחידה מאותם שחייני ״שליחים בלבד״, היא לעמוד בקריטריון B במשחה הרלוונטי. שחיין אשר עשה קריטריון A או הוזמן על ידי פינ"א במשחה אחר, לא נדרש להגבלה זו.


אם נחזור ל-4x200, ישנו קרב מעניין על ארבעת הכרטיסים, כאשר התוצאות של שישה שחיינים צמודות מאוד. כל השישה (גרומי, פרנקל, לוקטב, נמיר, פולונסקי וטומרקין) כבר קבעו קריטריון B  במשחה זה (1:50.23) וכולם יכולים להיות בפנים לטוקיו. לפי הקריטריון הישראלי, שני השחיינים המהירים ביותר בתקופה הרלוונטית נכללים ברביעייה באופן אוטומטי, כשזמן "פליי" (כחלק משליחים) מחושב עם תוספת של 0.7 שניות. שניים נוספים, נקבעים לפי החלטת המאמן הלאומי ובהתאם למגבלות FINA. נדגים בעזרת הדירוג כרגע:

1. גל גרומי (הפועל עירוני הוד השרון) - 1:48.23 (זמן שליחים מאליפות העולם + 0.7 ש')
2. תומר פרנקל (הפועל ירושלים) - 1:48.44 (זמן שליחים מאליפות העולם + 0.7 ש')
3. דניס לוקטב (מכבי אשדוד) - 1:48.55 (זמן כשחיין הראשון מאליפות העולם)
4. דניאל נמיר (הפועל דולפין נתניה) -  1:48.66 (זמן שליחים מאליפות העולם + 0.7 ש')
5. רון פולונסקי (מכבי חיפה) - 1:49.09 (מתחרות הקריטריון ברוטרדם)
6. יעקב טומרקין (מכבי אשדוד) - 1:49.22 (נקבע באליפות ישראל 2019)

על פניו, הרביעייה הכי מהירה כרגע היא בדיוק זו שסיימה במקום העשירי באליפות העולם - גרומי, פרנקל, לוקטב ונמיר. כרגע, רק לאחד מהם יש קריטריון אישי (פרנקל). המשמעות היא שניתן לזמן את שלושת השחיינים הנותרים כ״שחייני שליחים בלבד״, אולם זה מותיר את הנבחרת עם יתרה של שחיין/ית אחד/ת שניתן להביא למשחה השליחים השני (כרגע). 
 
אם יחליט המאמן הלאומי כי זה הדבר הנכון לעשות וכך הרביעייה תהיה המהירה ביותר, כך יהיה. אולם הוא יכול גם להחליט כי הוא מעדיף להשתמש באחד השחיינים שקבעו קריטריון A במשחים אחרים, רון פולונסקי או יעקב טומרקין, במקום אחד האחרים, מתוך צורך ״לשפר״ את רביעיית השליחים השנייה (או השלישית במקרה הצורך). מדובר במשחק סכום אפס, כשהמטרה היא אחת - לייצר את רביעיות השליחים המהירות ביותר, תחת המגבלות הקיימות.
 

(צילום: מינה קסאפוגלו)

בשורה התחתונה, כל ששת השחיינים לעיל, וכמובן שחיינים נוספים שקרובים אליהם, רוצים לתפוס את המקום בין שני המקומות הראשונים ולהעפיל אוטומטית, ועל כך הקרב הגדול, כי כפי שאתם רואים התוצאות שלהם צמודות מאוד. כמובן, שככל שיותר שחייניות ושחיינים ישיגו קריטריון A, מרחב התמרון יגדל ואיתו גם האפשרות ליצור נבחרת שליחים מנצחת, אולי אף כזאת שתיאבק על מקום בגמר אולימפי לראשונה מאז אטלנטה 1996.

מסמך הקריטריון המלא

צרו קשר


דוא"ל Timna@isr.org.il
טלפון 09-8851970
פקס 09-8857969
כתובת בניין ההנהלה, מכון-וינגייט, נתניה 4290200